Асен Василев във Велико Търново: „Пътните ремонти се оскъпяват тройно“

Асен Василев, съпредседател на „Продължаваме промяната“ и депутат, подчерта колко е важно да има политическа стабилност за приемането на България в Еврозоната. Това е необходимо преди публикуването на конвергентния доклад, който е ключов за този процес. По време на посещението си във Велико Търново, Василев проведе среща с местни активисти и симпатизанти, за да се запознае с техните виждания и проблеми.

„От първия ден в Народното събрание ние сме в опозиция и така ще продължим. Сега наблюдаваме коалиция „Ново начало“, в която „ДПС- Ново начало“ действа заедно с ГЕРБ, БСП и ИТН. Що се отнася до „Алианс за права и свободи“, те формално остават част от коалицията, но важните решения минават и без тяхното участие“, поясни Василев.

Той добави, че след излизането на конвергентния доклад опозицията трябва да се обедини, за да премахне правителството, което според него не е добро за България. Това създава впечатление за промяна в политическата динамика, където се налага нови форми на взаимодействие между партиите.

Когато Василев беше запитан за отговорността на ПП-ДБ за проблемите с пътищата, той посочи, че се отпускат над 1 милиард лева годишно за текущи ремонти, като се избират изпълнители от временния кабинет или преди това от ГЕРБ. Тези средства, според него, не винаги се използват ефективно, което може да е причина за лошото състояние на пътищата.

Той даде пример с конкретен път, на който наскоро стана тежка катастрофа. За този път има проект за основен ремонт, който се разработва по времето на кабинета Денков и трябва да е готов до май 2024 г. Василев обясни, че когато Андрей Цеков беше министър, използването на георадарите помогна да се разкрият над 80 километра некачествени пътища, които трябваше да бъдат поправени. Тази практика обаче е била прекратена впоследствие, което поставя под въпрос бъдещото качество на инфраструктурните проекти.

Средствата за пътна инфраструктура през 2020 и 2021 г. са били 350 милиона лева годишно, но през следващите три години се утроява бюджетът. Въпреки увеличението на разходите, ефективността и прозрачността остават предизвикателство. Василев смята, че разходите за поддръжка на пътищата не трябва да надхвърлят 3 милиарда лева годишно, а дори могат да бъдат около 1 милиард, ако договорите се сключват на разумни цени.

Той сподели, че ще пътуваме по безопасни пътища, само ако строителството се контролира строго и се допускат чуждестранни компании, за да повишат конкуренцията в бранша.

По време на управлението на Кирил Петков за първи път започна обсъждането на трасето Русе – Велико Търново. По времето на акад. Николай Денков пътят беше включен като основна магистрала в плановете на ЕС и НАТО. В момента за отсечката Русе – Бяла са отпуснати средства и работата вече започва. Документите за търга на втората отсечка Бяла – Велико Търново са готови на цена почти наполовина по-ниска от обичайната, като това носи риск за реализацията на проекта, според Василев.

Строителството по участъка до Плевен напредва и е възможно да бъде завършено тази година. Документалната част за автомагистрала „Хемус“ до Велико Търново е готова, но се чака организирането на строителните дейности.

В бюджетите за миналата и тази година са заложени солидни средства за инфраструктура, но те трябва да се използват по-пълноценно. Проблемните зони между Велико Търново и Варна изискват започването на процедури за оценка на въздействието върху околната среда, които още не са стартирали, подчерта Василев.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *